TCM095S4AA24V
TCM095S4AA24V
Call To Order
Vendor Name:
Trenton Refrigeration Products
URI Part Number:
TCM095S4AA24V
Length (In.):
162 1/2
Width (In.):
82 5/8
Height (In.):
45
Shipping Weight (Lbs.):
CFM:
Connection Size Inlet (In.):
2 5/8
Connection Size Outlet (In.):
1 5/8
Fan Rows:
2 x 4
Fins/Inch:
12
MCA (Amps):
15.1
Voltage:
Prop65:
Standard Features
  • Vertical air discharge
  • Heavy gauge galvanized steel cabinet
  • ThermoSpan™ coil design eliminates tube failures on tube sheet
  • Internally enhanced tubing with enhanced fin optimizes coil performance
  • Energy efficient PSC and 3 phase fan motors with internal overload protection
  • Quiet ‘Swept Wing’ fan blade
  • Fan sections individually baffled with clean-out panels
  • Zinc plated huck bolts
  • Heavy duty 24" legs
  • Double fan wide models have two equal circuits
  • Control circuit voltage: 230 Volts
  • Unit shipped with nitrogen holding charge
Optional Features
Include
  • Multiple
    Refrigeration Circuit
    s
  • Ambient or pressure fan cycling control with contactor
  • Johnson P66 variable fan speed control
  • Efficient variable speed ECM motors
  • Individual fan motor fusing
  • Optional motor speeds
  • Non-fused disconnect
  • Receiver with or without heater and insulation
  • Adjustable flooded head pressure control (factory mounted if ordered with receiver option)
  • Optional fin materials and coatings
  • Voltages available for 60Hz or 50Hz
  • Extended 48" leg kit with cross bracing